اصول انتخاب دامنه مناسب که قبل از خرید دامنه وب سایت باید بدانید

اصول انتخاب دامنه مناسب که قبل از خرید دامنه وب سایت باید بدانید

انتخاب بهترین دامنه برای وب سایت شما یکی از مهم ترین و سخت ترین مراحل در راه اندازی یک وب سایت تجاری است. از زمان ظهور اینترنت، میلیون ها دامنه ثبت شده است. انتخاب دامنه مناسب برای شروع ساخت سایت، حضور موفق و متمایز ایجاد می کند و باعث می شود وب سایت شما به راحتی به خاطر بسپارید.

برای انتخاب دامنه مناسب برای سایت دقت و تمرکز لازم را داشته باشید و تحقیقات زیادی انجام دهید زیرا اگر نام مناسبی برای دامنه سایت خود انتخاب نکنید، تغییر نام دامنه و انتقال سایت به یک دامنه نسبتا آسان است. دامنه جدید. اتفاق خواهد افتاد. دشوار و ممکن این کار زمان بر خواهد بود و پیامدهای منفی مانند کاهش ترافیک و خرابی برای سایت شما برای شما به همراه خواهد داشت، بنابراین قبل از راه اندازی سایت، زمان و انرژی لازم را برای این کار صرف کنید.

در این مقاله چه خواندید:

دامنه چیست؟

دامنه نامی است که برای وب سایت خود انتخاب می کنید. به عبارت دیگر سایت شما به صورت آنلاین با این نام و آدرس سایت شما با این نام شناخته می شود. بنابراین نام دامنه یا دامنه به معنای همان دامنه است.

برای ورود به این سایت، کاربران باید آن را مستقیماً در موتور جستجو تایپ کرده و پس از مشاهده نام دامنه، روی آن کلیک کرده و وارد وب سایت خود شوند. برای مثال در مورد سایت دیجی کالا، نام دیجی کالا نامی است که مالک برای سایت خود انتخاب کرده است.

جزء دامنه

هر دامنه از چند قسمت تشکیل شده است اما قسمت های اصلی دامنه از دو قسمت تشکیل شده است. به مثال توجه کنید.

whelper.ir

دیجی کالا،com

پسوند دامنه،نام دامنه

 • نام دامنه
 • پسوند دامنه

http و https پروتکل های انتقال داده در سایت هستند. تفاوت http و https در این است که در https انتقال داده به سایت شما به صورت امن انجام می شود در حالی که http امنیت لازم را ندارد.

اهمیت انتخاب نام دامنه مناسب

دلایل زیادی وجود دارد که چرا انتخاب نام دامنه بسیار مهم است. برخی از مهمترین دلایلی که اهمیت انتخاب نام دامنه را نشان می دهد را به شما خواهیم گفت.

 • دامنه سایت هویت شما را نشان می دهد

نام دامنه یک وب سایت بسیار بیشتر از یک آدرس اینترنتی است که کاربران و مشتریان آن را وارد می کنند. دامنه در واقع پایه اصلی فعالیت های بازاریابی دیجیتال است. برخی از دامنه های کمیاب میلیون ها دلار ارزش دارند و واقعاً نشان دهنده برند شما به صورت آنلاین هستند.

 • تاثیر دامنه بر سئو سایت

هدف از خرید دامنه مناسب و به طور کلی فعالیت های بازاریابی دیجیتال افزایش بازدید سایت است. سئوی سایت مجموعه ای از فعالیت هایی است که به رتبه سایت شما در موتورهای جستجو کمک می کند.

بیش از صدها عامل برای سئوی سایت وجود دارد، دامنه سایت نیز می تواند به سئو سایت شما کمک کند. برخی از مشاهدات نشان می دهد که افزودن یک کلمه کلیدی مرتبط به ساختار دامنه یا URL صفحه می تواند به طور قابل توجهی شانس وب سایت شما را برای رتبه بندی آن عبارات افزایش دهد. اما اگر دامنه شما چنین قابلیتی یعنی داشتن کلمه کلیدی را ندارد اصلا نگران نباشید زیرا عوامل دیگری در رتبه سایت شما تاثیرگذار است و تنها اتکا به دامنه حاوی کلمه کلیدی کافی نیست.

ایجاد یک دامنه ارزشمند برای وب سایت شما به ایجاد اعتبار و حرفه ای شدن به صورت آنلاین و آفلاین نیز کمک می کند. دامنه پریمیوم نشان می دهد که شما یک کسب و کار واقعی و قابل اعتماد هستید و به راحتی می توانید به شما اعتماد کنید.

گاهی اوقات می توان هدف شرکت و کسب و کار شما را به راحتی با بیان آن در دامنه اعلام کرد.

آدرس سایت و دامنه https://doctoreto.com/ را ببینید، به راحتی متوجه می شوید که این سایت یک سایت پزشکی است و با ورود به آن می توانید به راحتی پزشک خود را انتخاب کنید.

 • به بهبود فعالیت های بازاریابی کمک کنید

با انتخاب یک نام دامنه زیبا و کوتاه به راحتی می توانید دامنه وب سایت خود را با در نظر گرفتن مخاطب ایجاد کنید و این به کارایی و اثربخشی بیشتر فعالیت های بازاریابی کمک می کند.

 • سرمایه گذاری مطمئن انجام دهید

در سال‌های اخیر مشاهده شده است که دامنه‌های زیادی در حجم زیادی به فروش می‌رسند. البته امروزه انتخاب یک دامنه با ارزش تقریباً یک کار دشوار است زیرا دامنه های ارزشمند قبلاً توسط افراد باهوش دیگر خریداری می شود.

 • در مقابل رقبا حرفه ای باشید

انتخاب یک نام دامنه مناسب که با فعالیت های شما مطابقت داشته باشد، حرفه ای بودن شما را نشان می دهد. این موضوع ممکن است در نگاه اول بی اهمیت به نظر برسد، اما تفاوت شما را با رقبایتان نشان می دهد و بعدا روی شما تاثیر مثبت می گذارد.

نکات مهم در انتخاب دامنه

 • یکی از اصول انتخاب نام دامنه این است نامی را انتخاب کنید که با فعالیت های شما مطابقت یا تکمیل کند، نتیجه این هماهنگی باعث می‌شود افراد هنگام جستجو در گوگل راحت‌تر شما را پیدا کنند. با مشاهده دامنه سایت ir به راحتی می توانید متوجه شوید که حوزه فعالیت سایت زیبایی است.

 • اساسا انتخاب یک نام دامنه معنی دار بهتر از انتخاب یک نام دامنه بی معنی است. نام های دامنه با معنی جدا از اینکه به راحتی قابل یادآوری هستند، حس بهتری را در ذهن افراد ایجاد می کنند.

 • به جای استفاده از کلمات تند کلمات ساده و رایج استفاده کنید.

 • اعداد، خط تیره، علامت سوال، فاصله، *، $، ! و هنگام انتخاب نام دامنه از چنین درخواست هایی اجتناب کنید.

 • دامنه ای که انتخاب می کنید باید حداقل سه کاراکتر و حداکثر 63 کاراکتر داشته باشد. تلاش كردن دامنه ای که انتخاب می کنید باید کوتاه باشد اما نه آنقدر کوچک که منطقی نباشد

 • تلاش كردن نام دامنه سایت شما باید با نام تجاری شما یکی باشد، به عنوان مثال یک شرکت گلانگ با نام تجاری Golang یک وب سایت https://www.golrang.com/ دارد که نام دامنه آن با نام تجاری یکسان است.

 • در صورت امکان،از کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود استفاده کنید،

 • از خرید دامنه های ارزان برای مشاغل بزرگ خودداری کنید.

 • از تکرار حروف به خصوص به صورت حروف مشابه در کنار یکدیگر خودداری کنید.

 • مراقب باش که آسان برای تایپ و آسان برای تلفظ،

 • از جانب از کلمات غلط املایی خودداری کنیدزیرا اگر شما آن را برای ابتکار انتخاب کنید، ممکن است برخی فکر کنند که در واقع یک غلط املایی است.

 • سعی کنید نام دامنه خود را منحصر به فرد خود کنید از انتخاب دامنه مشابه با سایت رقیب خودداری کنید،

 • برای انتخاب نام دامنه خلاقیت را به کار خود بیافزایید،

 • پسوند سایت خود را با توجه به سایت و حوزه فعالیت خود انتخاب کنید. انواع متفاوت پسوند دامنه اینترنتی پسوندهایی مانند .com، .ir، .net و … وجود دارد. باید بدانید کدام پسوند دامنه برای سایت شما بهتر است؟

 • بسیاری از مواقع به دلیل گرفتن دامنه یک دامنه، افراد مجبور به ثبت نام دامنه به نام خود می شوند که این خود می تواند اقدام درستی باشد. مانند drrezaie.com

 • هنگام خرید دامنه، دامنه خود را برای حداقل 5 سال تمدید کنید، همچنین از سرویس تمدید خودکار استفاده کنید تا در صورت فراموشی دامنه به صورت خودکار تمدید شود.

 • هنگام خرید دامنه با پسوند، دامنه خود را با افزونه های دیگر بخرید، برای مثال اگر سایتی با پسوند com خریداری می کنید، همان دامنه را با پسوند ir یا org و پسوندهای دیگر خریداری کنید. این دامنه در سایت شما در میان دیگر پسوندها، پارک دامنه یا پارک دامنه سایت نامیده می شود. گاهی اوقات به غیر از دامنه های ذکر شده، باید نام دامنه ای مشابه املای دامنه خود خریداری کنید.

 • اگر قصد خرید یک نام دامنه متعلق به قبل را دارید، تحقیق کنید که هیچ فعالیت مخرب یا ارسال هرزنامه در این سایت وجود ندارد.

 • اگر شما به دنبال ایده های نام سایت و اسم ساز حرفه ای آنلاین در مورد انتخاب دامنه، سایت هایی وجود دارند که پیشنهادات نام سایت را ارائه می دهند و می توانید از کمک آنها استفاده کنید. مانند سایت

https://www.namecheap.com/

https://www.godaddy.com/

https://webflow.com/

https://www.blogtyrant.com/

 • در نهایت، قطعا توصیه می شود از افرادی که قبلا حداقل دو سایت طراحی کرده اند، مشاوره بگیرید و حتما از نظرات و پیشنهادات او برای تایید دامنه پیشنهادی خود استفاده کنید.

نتیجه

انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت یکی از مهم ترین مراحل قبل از راه اندازی سایت است. انتخاب نام سایت مناسب بر سایر فعالیت های بازاریابی سئوی سایت، اعتبار شما و … موثر است.

رعایت اصولی مانند مختصر بودن نام دامنه، خلاقیت در انتخاب دامنه، اهمیت دامنه، خرید پارک دامنه متعلق به شما، راهنمایی و مشاوره و غیره. برای انتخاب یک نام دامنه قابل اعتماد، به شما کمک می کند تا یک سایت با ساختار قوی بسازید.

میانگین امتیاز 5 5. از جانب

از مجموع 4 رای