منو سایت

زبان دلفی چیست؟ – نیاز به وردپرس دارد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
زبان دلفی چیست؟ - نیاز به وردپرس دارد

دلفی (Delphi) یا به عبارت دیگر Visual Pascal – یک زبان برنامه نویسی و بستری برای توسعه نرم افزار است که توسط Borland تولید و سپس توسط Embarcadero خریداری شد. در زمان انتشار در سال 1995، این زبان به عنوان یکی از اولین ابزارها برای پشتیبانی از توسعه نرم افزار بر اساس روش RAD (توسعه سریع برنامه ها) یعنی تولید و توسعه سریع برنامه ها پیشنهاد شد.

این نرم افزار بر پایه Object-Oriented Pascal (Object Pascal) و برگرفته از این زبان است. با این حال، Borland نسخه ای از دلفی و C++ Builder را برای لینوکس به نام Kylix ارائه کرد که مورد استقبال توسعه دهندگان نرم افزار لینوکس قرار نگرفت. در ابتدا نرم افزار دلفی مستقیماً از کتابخانه های ویندوز و کتابخانه اختصاصی خود به نام VCL استفاده می کرد، اما پس از نسخه 6 دلفی، قابلیت استفاده از دات نت به آن اضافه شد.

زبان دلفی که قبلاً پاسکال شی گرا نامیده می شد و برای طراحی نرم افزار تحت ویندوز استفاده می شد، اکنون برای استفاده در سیستم عامل های لینوکس، iOS و اندروید تکامل یافته است. همچنین از آن برای ساخت نرم افزار استفاده می شود. بیشترین کاربرد دلفی در طراحی اپلیکیشن های دسکتاپ و پایگاه داده است، اما به عنوان یک ابزار “چند منظوره” برای طراحی انواع پروژه های نرم افزاری (مانند وب) نیز استفاده می شود.