نحوه ویرایش و سفارشی سازی افزونه ویرایشگر منوی مدیریت داشبورد وردپرس

نحوه ویرایش و سفارشی سازی افزونه ویرایشگر منوی مدیریت داشبورد وردپرس

منوی مدیریت یکی از ویرایشگرها است بهترین پلاگین های مدیریت کاربر وردپرس و محدودیت دسترسی که به شما امکان ویرایش منوی مدیریت وردپرس را می دهد. اگر می خواهید ویژگی های منوی مدیریت وردپرس خود را مخفی، تغییر یا تنظیم مجدد کنید، افزونه Admin Menu Editor برای آن ساخته شده است.

این افزونه کنترل کاملی بر منوی مدیریت وردپرس به شما می دهد و دارای ویژگی های مفیدی مانند مخفی کردن منوها برای کاربران بر اساس نقش ها، تغییر رنگ منو، مخفی کردن پلاگین ها، مخفی کردن نوار ابزار مدیریت و موارد دیگر است.

از یک سری مقالات آموزش رایگان طراحی سایت امروز افزونه Admin Menu Editor را آموزش می دهیم.

ابتدا افزونه را دانلود کرده و در قسمت Plugins در سایت خود نصب کنید.

پس از نصب افزونه، آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه، به تنظیمات » ویرایشگر منو در داشبورد وردپرس بروید. صفحه ای مانند زیر را خواهید دید.

افزونه Admin Menu Editor گزینه های مختلفی را برای ویرایش منوی مدیریت وردپرس در اختیار شما قرار می دهد.

صفحه ویرایشگر منو یک طرح تعاملی از پنل مدیریت سایت شما را نشان می دهد. با کلیک بر روی هر بخش، می توانید موارد زیر منو را مشاهده کنید. اما ابتدا باید مطمئن شوید که افزونه همانطور که می خواهید رفتار می کند.

روی تب “تنظیمات” در بالای صفحه کلیک کنید.

در این صفحه می‌توانید افرادی که به ویرایشگر منو دسترسی دارند، ماژول‌ها یا افزونه‌هایی که می‌توانید تغییر دهید، طرح رنگ و مکان نمایش منو را تغییر دهید.

توجه داشته باشید که ویرایشگر منوی مدیریت از قابلیت های چند سایت پشتیبانی می کند. این بدان معنی است که می توانید نحوه نمایش منوها را در شبکه وب سایت خود تغییر دهید.

می توانید تنظیمات را به همان شکلی که هستند رها کنید یا مطابق با نیازهای سایت خود تغییراتی ایجاد کنید. پس از اتمام کار، روی دکمه “ذخیره تغییرات” در پایین صفحه کلیک کنید.

️ ویرایش منوی پیشخوان وردپرس

افزونه Admin Menu Editor از ابزارهای کشیدن و رها کردن برای سازماندهی منوی مدیریت وردپرس استفاده می کند. به سادگی منوی را که می خواهید جابجا کنید بکشید و آن را در محل مورد نظر رها کنید.

به این ترتیب می توانید ترتیب نمایش منوی پیشخوان وردپرس را به گونه ای تغییر دهید که برای شما و سایر کاربران منطقی باشد.

اگر می خواهید نام منوی پیشخوان را تغییر دهید یا مکانی را که به آن متصل شده است تغییر دهید، روی فلش کوچک سمت راست منو کلیک کنید.

با این کار یک پنجره کشویی باز می شود که در آن می توانید تنظیمات زیر را ویرایش کنید:

 • عنوان منو، می توانید از این بخش برای تغییر نام منوی پیشخوان وردپرس استفاده کنید.
 • صفحه هدف، می توانید منوی موجود در پیشخوان را به هر صفحه ای در سایت وردپرس خود پیوند دهید یا URL سفارشی خود را اضافه کنید. این ویژگی زمانی مفید است که یک منوی جدید ایجاد کرده اید و می خواهید آن را به منابع خارجی پیوند دهید.
 • آدرس اینترنتی، این گزینه در مواردی که صفحه فرود را سفارشی کرده اید قابل ویرایش می شود. می توانید URL سایتی را که می خواهید به آن دسترسی داشته باشید اضافه کنید.
 • قابلیت های مورد نیاز، فقط کاربران با توانایی های خاص می توانند منو را مشاهده کنند. هنگام ایجاد یک صفحه، کاربر می تواند منویی از صفحات با ویژگی “edit_pages” را ببیند که به حساب کاربری وی پیوند داده شده است.
 • قابلیت های اضافی، با استفاده از این گزینه می توانید منو را از کاربران خاصی مخفی کنید. با استفاده از آن می توانید نقش ها و قابلیت های خاصی از کاربرانی که می توانند به منو دسترسی داشته باشند را انتخاب کنید. این گزینه یک ویژگی عالی در یک محیط تیمی است.

پس از انجام تنظیمات، روی دکمه “ذخیره تغییرات” در بالای صفحه کلیک کنید.

️ ایجاد منوی جدید در پیشخوان وردپرس

در بالای صفحه یک نوار ابزار وجود دارد که می توانید از آن برای افزودن منوی جدید به داشبورد وردپرس استفاده کنید.

برای این کار روی دکمه New Menu در نوار ابزار کلیک کنید. افزونه Admin Menu Editor یک منوی جدید در زیر آخرین منوی انتخاب شده ایجاد می کند.

در کادر تنظیمات منو، می توانید موارد زیر را تنظیم کنید:

در بخشی از عنوان منو عنوانی را برای منوی جدید انتخاب کنید.

در بخشی از صفحه هدف صفحه مورد نظر را انتخاب کنید. تنظیمات صفحه فرود تعیین می کند که وقتی کاربر روی منو کلیک می کند چه اتفاقی می افتد. در نسخه رایگان سه گزینه اصلی وجود دارد که عبارتند از:

 • پیوند به یک صفحه مدیریت موجود، این گزینه منو را در منوی موجود دیگری کپی می کند. شما می توانید هر تعداد کپی که می خواهید داشته باشید، اما باید مراقب مجوزهای متناقض و URL های تکراری در سطح بالا باشید. وقتی دو منو صفحه هدف یکسان دارند اما تنظیمات قابلیت متفاوتی دارند، ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که هر دو منو غیرقابل دسترسی باشند. اگر این کار را انجام داد، به صراحت یک قابلیت را برای هر دو تنظیم کنید یا از دکمه “پنهان کردن بدون مسدود کردن دسترسی” استفاده کنید. در آموزش زیر بیشتر در مورد این ویژگی توضیح خواهیم داد.
 • پیوند به یک آدرس اینترنتی سفارشی، از منوی کشویی صفحه هدف یک URL معتبر را در قسمت “URL” انتخاب کرده و وارد کنید. با کلیک بر روی منو، URL مشخص شده در برگه فعلی به طور پیش فرض باز می شود. اگر آن را در یک برگه جدید باز کنید یا
 • یک منوی غیر قابل کلیک ایجاد کنید، برای ایجاد یک منو بدون لینک انتخاب کنید. این گزینه به عنوان راهی برای کمک به سازماندهی منوهای بزرگ در نظر گرفته شده است. یک منوی بدون کلیک می تواند به عنوان برچسب، جداکننده یا عنوان بخش استفاده شود.

در بخش قابلیت های اضافی، می توانید مجوز منوی سفارشی را پیکربندی کنید. فقط باید چند نکته را به خاطر بسپارید:

 1. در صورت لزوم، می‌توانید به هر نقشی، حتی یک نقش مشترک، مجوز برای مشاهده منو بدهید.
 2. هنگامی که یک منوی جدید ایجاد می کنید و از گزینه “URL سفارشی” برای پیوند دادن به یک صفحه استفاده می کنید، محدودیت های دسترسی که برای آن صفحه اعمال می شود در منوی جدید نیز اعمال می شود.

با کلیک روی پیوند Show advanced options گزینه های دیگری ظاهر می شود که می توانید آنها را پیکربندی کنید.

اینها گزینه ها هستند:

 • تغییر آیکون
 • منوی کلاس css را مشاهده کرده و آن را تغییر دهید
 • افزودن شناسه به منو
 • تغییر عنوان پنجره

برای حذف یک منو، به سادگی روی دکمه Delete Menu در نوار ابزار کلیک کنید.

توجه کنید که:

 • حذف منوهای داخلی وردپرس یا منوهای ایجاد شده توسط افزونه های دیگر امکان پذیر نیست. اگر می خواهید آنها را حذف کنید، باید آنها را پنهان کنید.
 • هر منوی سطح بالا باید یک URL منحصر به فرد داشته باشد. اگر برای پیوند دادن به یک صفحه به دو منو نیاز دارید، سعی کنید یک پارامتر جستجوی تصادفی را به هر دو URL اضافه کنید تا آنها را منحصر به فرد کنید. به عنوان مثال، به جای دو لینک به https://example.com، از لینک زیر استفاده کنید.
https://example.com/؟abcd=123456
https://example.com/؟abcd=987654

مجوزهای منو بر اساس قابلیت ها هستند. برای مخفی کردن منو از یک نقش یا کاربر، باید قسمت “Additional capabilities” را روی قابلیتی تنظیم کنید که این نقش یا کاربر ندارد.

به عنوان مثال، فرض کنید می خواهید منو را از همه کاربران به جز مدیر مخفی کنید. با باز کردن پنجره کشویی Additional Capabilities لیستی از تمامی قابلیت ها و نقش های موجود در سایت وردپرس شما نمایش داده می شود.

با نگاهی به این جدول، خواهید دید که بسیاری از قابلیت های منحصر به فرد مانند “manage-options”، “active_plugins”، “switch_themes” و غیره فقط برای مدیر سایت وجود دارد. به سادگی قابلیت های اضافی را به هر یک از این گزینه ها تغییر دهید تا منو از دید کاربران غیر مدیر مخفی شود.

افزونه Admin Menu Editor جدولی از پیشنهادات را ارائه می دهد تا به شما در یافتن مناسب ترین قابلیت کمک کند.

در قسمت سمت راست جدول برای هر نقش، ستون «پیشنهاد» قابلیتی را نشان می دهد که نقش های زیر آن ندارند. همچنین می‌توانید ماوس خود را روی نام توانایی در ستون پیشنهاد قرار دهید تا ببینید کدام نقش‌ها می‌توانند با انتخاب آن قابلیت به منو دسترسی داشته باشند. نقش هایی که هم توانایی های ضروری و هم توانایی های اضافی دارند با رنگ سبز مشخص می شوند.

توجه داشته باشید که پیشنهادات به صورت خودکار تولید می شوند و ممکن است همیشه بهترین گزینه برای نیازهای شما نباشند.

توجه به چند نکته ضروری است:

 • برای مخفی کردن یک منوی سطح بالا، باید تمام منوهای فرعی آن را نیز مخفی کنید. یک منوی سطح بالا تا زمانی که حداقل یک منوی فرعی قابل مشاهده داشته باشد ظاهر می شود.
 • می توانید گزینه Additional Capacity را به جای Capability روی Role ID قرار دهید. با انجام این کار منو از دید همه کاربرانی که نقش خاصی ندارند پنهان می شود. به عنوان مثال، تغییر تنظیمات به “ویرایشگر” منو را از نقش های دیگر، حتی مدیر، پنهان می کند.
 • استفاده از این تنظیم برای دسترسی نقش به منویی که معمولاً قادر به دیدن آن نیست، ممکن نیست. می‌توانید از قابلیت‌های اضافی برای ایجاد محدودیت‌های اضافی استفاده کنید، اما نمی‌توانید الزامات دسترسی موجود را لغو کنید.

برای اجازه دسترسی به منو می توانید:

به نقش قابلیت لازم را بدهید. شما می توانید این کار را با هر پلاگین مدیریت نقش انجام دهید. برخی از افزونه های رایگان محبوب که می توانند این کار را برای شما انجام دهند عبارتند از:

افزونه ویرایشگر نقش کاربر

افزونه ویرایشگر نقش کاربر WPFront

پلاگین ارتقا یافته مدیریت قابلیت

افزونه Advanced Access Manager

همچنین می توانید نسخه Admin Menu Editor Pro را دریافت کنید. این افزونه یک چک باکس برای هر منو به شما نشان می دهد. هنگامی که یک منو را انتخاب می کنید، این افزونه به طور خودکار عملکرد لازم را برای نقش انتخاب شده ارائه می دهد و منو را قابل مشاهده می کند.

بدون مسدود کردن دسترسی به منو پنهان شوید

وقتی منو را با تغییر تنظیمات ظرفیت اضافی مخفی می کنید، منو غیر قابل دسترس می کند. کاربرانی که قابلیت انتخاب شده را ندارند، حتی اگر به صورت دستی URL صفحه را تایپ کنند، نمی توانند صفحه مدیریت پیوند شده را باز کنند.

شما می توانید یکی از منوها را بدون مسدود کردن دسترسی آنها پنهان کنید. برای انجام این کار، منوی مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی دکمه “مخفی کردن بدون مسدود کردن دسترسی” نوار ابزار کلیک کنید:

با این کار منو از دید همه کاربران پنهان می شود، اما کسانی که توانایی لازم را دارند همچنان می توانند به صفحه مربوطه دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال، آنها می توانند با وارد کردن URL در نوار آدرس یا با دنبال کردن یک پیوند سفارشی به صفحه دسترسی پیدا کنند.

برای اینکه منوی مخفی دوباره قابل مشاهده باشد، آن را انتخاب کرده و دوباره روی همان دکمه کلیک کنید.